Wizyta kwalifikacyjna u lekarza:
Przepustką do szpitala jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ale do operacji kwalifikuje lekarz przyjmujący w przychodni specjalistycznej. Ze skierowaniem i aktualnymi badaniami udaj się do placówki, w której chcesz się leczyć. Może to być dowolny szpital, bo rejonizacja już nie obowiązuje.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz zbada cię, zapyta o dolegliwości, choroby, przyjmowane leki, przebyte operacje, reakcję na narkozę. Czasami w rozmowie wstępnej bierze udział anestezjolog. Na koniec możesz dostać skierowania na badania, które trzeba zrobić przed przyjęciem na oddział (lekarz powie ci, gdzie można je wykonać i kiedy). Dowiesz się też, kiedy zgłosić się do szpitala na operację (czasem szpital powiadamia o terminie telefonicznie).
Przed operacją masz możliwość zaszczepienia się
Wykonuje się je w trzech podaniach: drugie po miesiącu od pierwszego i trzecie po 6 miesiącach od pierwszego. Na zabieg można zgłosić się już po 2 tygodniach od drugiej dawki. W przypadku szczepienia się przed 10 laty trzeba zrobić badanie na obecność przeciwciał we krwi i w razie potrzeby przyjąć szczepionkę przypominającą. Niestety, szczepienie przeciw WZW typu B nie jest refundowane.
Zrób wymagane badania przed operacją
Rutynowo przed operacją trzeba zrobić podstawowe badania laboratoryjne i EKG (badania wykonujemy w tygodniu poprzedzającym zabieg operacyjny ). Poza tym potrzebne jest RTG ( np stopy, jeśli przedmiotem zabiegowym jest stopa). Jeżeli cierpisz na nerki, będziesz musiała przebadać nerki, jeśli masz chorą tarczycę – oznaczyć poziom hormonów tarczycy. Wymagane jest też zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu o przewlekłych chorobach i zażywanych lekach. To wskazówka dla anestezjologa, jakie zastosować znieczulenie i jakie podawać leki podczas operacji, by nie doszło do powikłań. Może też być potrzebna zgoda specjalisty, np. endokrynologa, na wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym albo konsultacja u stomatologa, laryngologa. Przed operacją powinno się zlikwidować stany zapalne (każda ingerencja chirurgiczna osłabia organizm i może uaktywnić ogniska zapalne), wyrównać poziom hormonów i nadciśnienie tętnicze.
Spisz listę swoich leków
Powiedz lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach. Twoje informacje mogą mieć kluczowe znaczenie! Jeśli leczysz się u kilku specjalistów, najlepiej poproś o spisanie leków i dawek. Na podstawie tego anestezjolog zadecyduje, które z nich możesz zażywać, które trzeba będzie zmienić, a które na jakiś czas w ogóle odstawić. Nie zażywaj nic na własną rękę.Przejdź na lekkostrawną dietę
Niektóre zabiegi wykonuje się w systemie jednodniowym (kładziesz się do szpitala rano, a wychodzisz wieczorem). Wtedy w przeddzień operacji jedz tylko potrawy lekko strawne. Unikaj jedzenia smażonego, tłustego, roślin strączkowych, surowych warzyw i owoców. Z kolacji lepiej zrezygnować. W dniu operacji zwykle trzeba być na czczo.
Rodzaj znieczulenia
Anestezjolog poinformuje cię o rodzaju środka, jaki zastosuje podczas operacji (to zależy od stanu zdrowia i rodzaju operacji). Znieczulenie ogólne polega na dożylnym wstrzyknięciu leków nasennych i zwiotczających mięśnie, a następnie wprowadzeniu do dróg oddechowych rurki podłączonej do aparatu, który tłoczy do płuc tlen i gazy podtrzymujące uśpienie. W znieczuleniu miejscowym (przewodowym) wyłączone (zablokowane) są nerwy odpowiedzialne za uczucie bólu, chory nie traci świadomości, jedynie „przysypia”. Zdarza się jednak, że podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym trzeba zastosować pełną narkozę, np. ze względu na konieczność poszerzenia zakresu operacji.
Weź ze sobą
- skierowanie na operację i wszystkie wyniki badań
- dowód osobisty
- piżamę, szlafrok, kapcie, ręcznik, przybory toaletowe
Metoda operacji
O sposobie, w jaki ma być wykonany zabieg decyduje ortopeda.
Jak długo zostaniesz w szpitalu po operacji?
O wyjściu ze szpitala decyduje lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę samopoczucie i stan zdrowia. Dlatego nie dziw się, jeśli będziesz musiała zostać tam dłużej. Na pożegnanie dostaniesz wypis, recepty oraz zwolnienie lekarskie z pracy. Dowiesz się, kiedy masz przyjść na zdjęcie szwów i badanie kontrolne. Pamiętaj, żeby wyjaśnić z lekarzem wszystkie wątpliwości, by po powrocie do domu uniknąć bezradności.