Oddziały szpitalne

Główna

Chirurgia ogólna Laryngologia Ortopedia Chirurgia plastyczna Proktologia Urologia
ico iso
Omeda otrzymała certyfikat jakości ISO 9001:2015 Szczegóły
ico pzu
Jesteśmy Partnerem Strategicznym PZU Zdrowie Szczegóły
Zapraszamy na nasz profil facebook Kliknij tutaj
Telefony:
85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566
Godziny otwarcia:

Pon. - Pt.
8:00 - 19:00
Sobota
9:00 - 13:00

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Wykonuje się je za pomocą długiego i giętkiego instrumentu grubości palca wskazującego wyposażonego w system optyczny , który jest wprowadzany do jelita przez odbyt. Obraz jest obserwowany przez lekarza na ekranie monitora . Endoskop pozwala na wizualną ocenę jelita, np. barwy śluzówki, zmian patologicznych, stanów zapalnych oraz pomaga ocenić perystaltykę jelit.
Kolonoskopia – badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Jelito musi być dobrze oczyszczone, tylko wtedy uzyskany obraz będzie wyraźny!

Przygotowanie do badania z preparatem Fortrans

Na 7 dni przed badaniem należy:

  • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
  • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.
  • Zastosować dietę lekkostrawną bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego, nasion chia, sezamu i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

W dniu poprzedzającym badanie należy;

  • W dniu poprzedzającym badanie należy do godziny 9:00 zjeść śniadanie i przyjąć swoje stałe leki.
  • Od godziny 9:00 nie należy spożywać nic stałego, jedynie pić. Nie można pić kawy, ciemnej herbaty, jedynie zieloną herbatę. Można pić czysty wywar z rosołu, jasne kisiele (ananasowy, cytrynowy, brzoskwiniowy), wodę niegazowaną.
  • Osoby mające badanie do godziny 12:00 przyjmują preparat w proporcji 3 saszetki dzień wcześniej od godziny 17:00 i jedna saszetka w dniu badania. Każdą saszetkę należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody. Pić jedną szklankę co 15 min. Przyjmowanie leku należy zakończyć o godzinie 20:00. Leki, które są przyjmowane na stałe wieczorem powinno się przyjąć dwie godziny po wypiciu Fortransu. W dniu badania rozpoczynamy picie ostatniego litra Fortransu od godziny 5:00 do 6:00. Leki przyjmowane na stałe rano również należy przyjąć 2 godziny po wypiciu Fortransu.
  • Osoby mające badanie po godzinie 12:00 w przeddzień badania od godz. 17:00 przyjmują 2 saszetki Fortransu rozpuszczone w dwóch litrach niegazowanej wody. O godz. 19:00 kończą przyjmowanie Fortransu. Leki wieczorne powinno się przyjąć 2 godz. po wypiciu Fortransu. W dniu badania 2 litry Fortransu należy skończyć pić na cztery godziny przed badaniem (np. Jeżeli badanie jest umówione na godzinę 13:00 to Fortrans trzeba wypić od 7:00 do 9:00, leki przyjmowane na stałe rano należy przyjąć 2 godziny po wypiciu Fortransu, czyli w tym przypadku o godz. 11:00). Dodatkowo 2 godziny po wypiciu Fortransu powinno się wypić 2 saszetki Espumisanu rozpuszczonego w 1/3 szklanki wody.

Informacje:

  • W celu poprawienia smaku Fortransu można go schłodzić w lodówce, wcisnąć sok z cytryny przez sitko (aby nic nie wpadło do przygotowanego płynu), można popijać wywar z rosołu, ssać jasne landrynki (tylko ich nie rozgryzać).
  • Jeśli badanie ma być wykonane bez znieczulenia ogólnego, w dniu badania można pić klarowny wywar rosołu oraz wodę niegazowaną.
  • W przypadku badania wykonywanego w dożylnym znieczuleniu ogólnym przy asyście anestezjologa -istotne jest, aby ostatni litr Fortransu skończyć pić do 5 godzin przed zaplanowanym badaniem, należy pozostać na czczo.
  • Do znieczulenia ogólnego należy w tygodniu poprzedzającym badanie wykonać wyniki z krwi MORFOLOGIĘ, GLUKOZĘ, SÓD, POTAS i wziąć ze sobą na badanie.
  • W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.
  • Stale przyjmowane leki (nasercowe, p/nadciśnieniowe) powinno się przyjąć popijając niewielką ilością wody. Z wyjątkiem leków p/cukrzycowych, które ostatni raz należy przyjąć w przeddzień wykonania badania, przed śniadaniem. Dopiero po badaniu można kontynuować przyjmowanie leków p/cukrzycowych.

Uwaga!

  • Osobom z chorobami przewlekłymi (zwłaszcza cukrzycą) zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem gastrologiem.
  • Jeżeli badanie będzie wykonane w znieczuleniu ogólnym należy pamiętać aby przyjmowanie jakichkolwiek płynów doustnie zakończyć przynajmniej 5 godz. przed badaniem (badania w znieczuleniu ogólnym zawsze planowane są na godziny popołudniowe)
  • Osoby wykonujące badanie w dożylnym znieczuleniu ogólnym prosimy o dostarczenie aktualnych (wykonanych w tygodniu poprzedzającym badanie) analiz krwi: MORFOLOGIĘ, GLUKOZĘ, SÓD I POTAS.

Kłykciny kończyste
odbytu

Dowiedz się więcej

Proktologia
Choroby odbytu

Dowiedz się więcej

Szczelina
odbytu

Dowiedz się więcej

Warto wiedzieć

Jak zapobiegać infekcjom

Jak zapobiegać infekcjom - Poradnik pacjenta Współczesna medycyna oprócz niewątpliwych osiągnięć, niesie też ze sobą negatywne skutki w postaci np. zwiększonej podatności na zakażenia. Infekcje szpit... czytaj więcej

Adres

Fabryczna 39
15-482 Białystok

Godziny przyjęć

Pon. - Pt. - 8:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 13:00

Rejestracja telefoniczna

85 654 53 53
85 743 69 21
+48 600 850 566

© 2024 Humana Medica OMEDA

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO