Informacje dla Pacjentów » Przygotowanie do rektoskopii i sigmoidoskopii
Przygotowanie do rektoskopii
i sigmoidoskopii
Przygotowanie do REKTOSKOPII:
Zaleca się aby na dwa dni przed badaniem zmienić dietę na lekkostrawną z ograniczeniem chleba, mięsa i ziemniaków oraz wyeliminowanie produktów wzdymających i ciężkostrawnych.
Przygotowanie zaczyna się dzień wcześniej, pacjent nie może już jeść kolacji i wieczorem należy wykonać wlew doodbytniczy - RECTANAL – według instrukcji dołączonej do preparatu(dostępny w aptece bez recepty).
Następnego dnia pozostaje na czczo i na 2 godziny przed badaniem ponownie należy wykonać wlew.
Nie zaleca się stosowania doustnych leków przeczyszczających.
Przygotowanie do SIGMOIDOSKOPII:
W przeddzień nie wolno już jeść obiadu i należy pozostać na czczo do czasu badania. Poza tym w dniu poprzedzającym sigmoidoskopię około godziny 13 – 14 pacjent musi przyjąć środek przeczyszczający zalecony przez lekarza, popijając go niegazowaną wodą mineralną a wieczorem należy wykonać wlew doodbytniczy - RECTANAL – według instrukcji dołączonej do preparatu(dostępny w aptece bez recepty).
Rano w dniu badania koniecznie trzeba powtórzyć wlew i obowiązkowo na badanie pacjent zgłasza się na czczo.

